Pre zvýšené mýto opäť zdražejú potraviny

Pre zvýšené mýto opäť zdražejú potraviny

Bratislava (ČESMAD Slovakia, 12. decembra 2023) – Nová európska smernica o mýte môže zvýšiť ceny potravín až o 10 %. Na tlačovej konferencii na to dnes upozornilo najväčšie združenie autodopravcov ČESMAD Slovakia. Zároveň listom vyzvalo predsedu vlády Roberta Fica, aby sa touto témou zaoberal. Nejde podľa nich len o dopravný, ale najmä celospoločenský problém.

Nové mýtne sadzby, ktoré zavedie zmena európskej legislatívy, spôsobia rapídne zvýšenie cien potravín. Upozornil na to dnes prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský. Podľa neho bude dôsledkom zvýšeného mýta logicky aj zvyšovanie cien prepráv, a teda aj potravín, poľnohospodárskych produktov a pod. „Vyzývame vládu, aby riešila túto problematiku, pretože ide z nášho pohľadu o celospoločenský problém, s vážnym dopadom na obyvateľov Slovenska. Ak nechceme, aby dopravcovia preniesli celé zvýšenie mýtnych sadzieb do cien produktov, žiadame vládu, aby našla kompenzačné mechanizmy pre dopravcov. Inak sa môžeme pripraviť na zdražovanie, a to na úrovni možno až 10 %,“ uviedol Pavol Piešťanský.   

Podľa ČESMAD Slovakia zároveň dochádza v mnohých prípadoch k nelegálnemu podnikaniu zahraničných dopravcov, ktorí profitujú zo zrušenia tzv. povoleniek medzi EÚ a Ukrajinou. Štátne orgány by preto podľa združenia mali okamžite zintenzívniť kontroly. „Tí, ktorí pravidlá dodržiavajú momentálne odchádzajú ako porazení. Našu aktivitu v žiadnom prípade netreba brať ako kroky namierené proti ukrajinským dopravcom.  My len žiadame o zabezpečenie férovej konkurencie,“ uzatvoril prezident združenia ČESMAD Slovakia.


Zdroj: ČESMAD Slovakia

Posledná aktualizácia: 12. 12. 2023