Aký je aktuálny stav pri vstupe do Ruskej federácie z Bieloruska?

Aký je aktuálny stav pri vstupe do Ruskej federácie z Bieloruska?

Podľa neoficiálneho vyjadrenia Transportnej inšpekcie Ruskej federácie priamo na  bielorusko-ruskom hraničnom priechode Krasnaja Gorka, sa zákaz prejazdu zahraničných osôb odkladá, zatiaľ na neurčito. To znamená, že zahraniční vodiči môžu prechádzať do Ruskej federácie cez Bielorusko do odvolania.

Na druhej strane boli naši vodiči zastavení pracovníkmi GIBDD (Государственная инспекция безопасности дорожного движения — ГИБДД)  v Smolenskej oblasti, ktorí požadovali predloženie migračnej karty. Nakoľko táto nebola potvrdená ruskými kompetentnými orgánmi, hrozilo dopravcom zadržanie tovaru a vozidla pre nelegálny vstup do Ruskej federácie. Zatiaľ sa tento incident obišiel bez následkov s tým,  ak sa podobná situácia v budúcnosti zopakuje, ruská strana využije vyššie menované sankčné opatrenia.

Pracovníci GIBDD argumentovali tým, že bieloruská strana prestala nahlasovať ruskej strane pri vstupe do ich spoločnej únie osoby, ktoré smerujú do Ruskej federácie a tak ruská strana nedisponuje informáciami o pohybe zahraničných osôb na svojom území, čo považuje za porušovanie zákona a nelegálny vstup na svoje územie.

Neoficiálny prechod z Bieloruska do Ruska je síce nateraz možný, ale je v rozpore s platnou ruskou legislatívou a môže mať za následok zákaz vstupu do krajiny aj cez oficiálne hraničné priechody.

Uvedenú situáciu riešime s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ako aj s Veľvyslanectvom SR v Moskve. O oficiálnych výsledkoch vás budeme informovať.


Posledná aktualizácia: 07. 08. 2018